Skip to content

204-206 Emerson AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Date
Dec 4, 2001

Property Information

Block1604
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,800
33%
Improvement Value:$154,900
67%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,856+3.9%
2024$11,409+9.5%
2023$10,416+7.2%
2022$9,715+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950