Skip to content

162-164 Burlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 11, 2018

Property Information

Block1605
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 S 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
30%
Improvement Value:$185,900
70%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,527+3.9%
2024$13,017+9.5%
2023$11,884+7.2%
2022$11,085+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,722DeedBook 3341, Page 231

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 3341, Page 231Recorded6/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950