Skip to content

153-155 Lenox AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Date
Aug 27, 2014

Property Information

Block1607
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,542
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
41%
Improvement Value:$112,400
59%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,782+3.9%
2024$9,414+9.5%
2023$8,594+7.2%
2022$8,016+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

To:

Sq Ft1,542DeedBook 2517, Page 197

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook D633, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1955