Skip to content

161-163 Crosby AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$187,460
Last Sale Date
Jun 6, 2017

Property Information

Block1609
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,086
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
41%
Improvement Value:$108,800
59%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,395+3.9%
2024$9,041+9.5%
2023$8,254+7.2%
2022$7,699+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$187,460

To:

Sq Ft1,086DeedBook 3169, Page 200

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook D1828, Page 185

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook A144, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1950