Skip to content

123-125 Arlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 17, 2006

Property Information

Block1614
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,091
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
47%
Improvement Value:$92,900
53%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,003+3.9%
2024$8,664+9.5%
2023$7,909+7.2%
2022$7,377+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,091DeedBook 1221, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1960