Skip to content

229-231 Maitland AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block1601
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,089
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
46%
Improvement Value:$96,600
54%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,941+4.0%
2024$8,595+9.8%
2023$7,825+7.5%
2022$7,282+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,089DeedBook 4710, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1960