Skip to content

119-121 Arlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 1, 2006

Property Information

Block1614
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,521
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
43%
Improvement Value:$109,700
57%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,859+3.9%
2024$9,487+9.5%
2023$8,661+7.2%
2022$8,079+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,521DeedBook 1354, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1950