Skip to content

238-240 Emerson AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 22, 2011

Property Information

Block1713
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
44%
Improvement Value:$108,400
56%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,793+3.9%
2024$9,424+9.5%
2023$8,603+7.2%
2022$8,024+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,496DeedBook 2128, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1955