Skip to content

123-125 Burlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Aug 19, 2011

Property Information

Block1615
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,785
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
39%
Improvement Value:$122,200
61%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,282+3.9%
2024$9,894+9.5%
2023$9,033+7.2%
2022$8,425+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

To:

Sq Ft1,785DeedBook 2089, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1950