Skip to content

107-109 Burlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Date
Dec 30, 1993

Property Information

Block1615
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,525
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
41%
Improvement Value:$116,100
59%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,721+4.0%
2024$9,345+9.8%
2023$8,510+7.4%
2022$7,920+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950