Skip to content

119-121 Burlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block1615
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,009
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
33%
Improvement Value:$169,100
67%
Total Assessment$252,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,885+3.9%
2024$12,400+9.5%
2023$11,320+7.2%
2022$10,559+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 5027, Page 44Recorded1/5/2026

Property Sale

Sale
$292,000

To:

Sq Ft2,009DeedBook D3123, Page 229

Property Sale

Sale
$312,000

To:

DeedBook D810, Page 189

Property Sale

Sale
$137,000

To:

Property Sale

Sale
$53,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 1950