Skip to content

142-146 Elberon AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block1616
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,800
47%
Improvement Value:$93,700
53%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,942+3.9%
2024$8,605+13.1%
2023$7,605+7.5%
2022$7,077+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 3909, Page 86

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook M130, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1955