Skip to content

243-245 Lexington AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$85
Last Sale Date
Sep 6, 2017

Property Information

Block1711
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,200
43%
Improvement Value:$120,700
57%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,745+3.9%
2024$10,340+9.5%
2023$9,440+7.2%
2022$8,805+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3136, Page 16Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook D835, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1955