Skip to content

255-257 Lexington AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Date
Apr 15, 2015

Property Information

Block1711
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,786
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
35%
Improvement Value:$166,900
65%
Total Assessment$257,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,125+3.9%
2024$12,630+3.4%
2023$12,219+7.2%
2022$11,398+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960