Skip to content

232-234 Burlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 20, 1991

Property Information

Block1712
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
34%
Improvement Value:$160,600
66%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,452+3.9%
2024$11,983+9.5%
2023$10,939+7.2%
2022$10,204+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,382DeedBook 128, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1955