Skip to content

291-293 Maitland AvePaterson, NJ 07502

Built 1957

Last Sale Date
Oct 7, 2013

Property Information

Block1716
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,429
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
41%
Improvement Value:$118,400
59%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,052+4.0%
2024$9,664+9.8%
2023$8,800+7.4%
2022$8,192+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957