Skip to content

307-309 Maitland AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Price
$195,500
Last Sale Date
Jan 15, 2013

Property Information

Block1716
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,089
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
45%
Improvement Value:$100,500
55%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,390+3.9%
2024$9,036+9.5%
2023$8,249+7.2%
2022$7,695+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$195,500

To:

Sq Ft1,089DeedBook 2271, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1960