Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
176-190 E 5th StPaterson, NJ 07524
Last Sale Date
Oct 22, 2003
Property Information
Block1801
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1M
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage10,500
Acreage1.8
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$210,400
59%
Improvement Value:$146,200
41%
Total Assessment$356,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $18,169 | -43.5% |
| 2024 | $32,164 | +9.5% |
| 2023 | $29,363 | +7.2% |
| 2022 | $27,388 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.