Skip to content

40-42 Peel StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 11, 2015

Property Information

Block1802
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage2,714
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
10%
Improvement Value:$254,000
90%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,378+3.9%
2024$13,836+9.5%
2023$12,631+7.2%
2022$11,782+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,714DeedBook 2675, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$1,000
DeedBook D2155, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$1,000
DeedBook U168, Page 69