Skip to content

72-78 Garfield AvePaterson, NJ 07522

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 5, 2019

Property Information

Block206
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,900
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,100
41%
Improvement Value:$85,100
59%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,347+3.9%
2024$7,070+9.5%
2023$6,454+7.2%
2022$6,020+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,900DeedBook 3532, Page 234

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

DeedBook 3124, Page 124Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$40,375

From:

To:

DeedBook 2830, Page 121Recorded5/31/2016

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook Y124, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1917