Skip to content

150-164 E 7th StPaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Jul 26, 1999

Property Information

Block1807
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B RENO IND BL
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage54,448
Acreage2.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$838,800
28%
Improvement Value:$2,141,100
72%
Total Assessment$2,979,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$151,826-1.0%
2024$153,410+9.5%
2023$140,050+7.2%
2022$130,632+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,500,000

To:

Sq Ft54,448DeedBook 162, Page 102