Skip to content

54 E 5th StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Mar 23, 2006

Property Information

Block1902
Lot5

Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
82%
Improvement Value:$8,300
18%
Total Assessment$45,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,308+3.9%
2024$2,221+9.5%
2023$2,028+7.2%
2022$1,891+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,500,000

To:

DeedBook 1216, Page 97