Skip to content

2-18 E 5th StPaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 2, 2002

Property Information

Block1902
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage13,950
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,300
36%
Improvement Value:$482,700
64%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,213+3.9%
2024$36,773+9.5%
2023$33,570+7.2%
2022$31,313-6.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$550,000

To:

Sq Ft13,950DeedBook 477, Page 109