Skip to content

53 Branch StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$483,290
Last Sale Date
Nov 8, 1997

Property Information

Block1902
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage31,340
Acreage1.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$651,700
45%
Improvement Value:$804,400
55%
Total Assessment$1,456,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,188+3.9%
2024$71,393+9.5%
2023$65,175+7.2%
2022$60,792+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$483,290

To:

Sq Ft31,340DeedBook 152, Page 184