Skip to content

1 E 11th StPaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$1,703,645
Last Sale Date
Aug 9, 2018

Property Information

Block2003
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage12,916
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,700
35%
Improvement Value:$342,300
65%
Total Assessment$525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,749+3.9%
2024$25,741+9.5%
2023$23,499+7.2%
2022$21,919+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,703,645

To:

Sq Ft12,916DeedBook 3381, Page 83

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 2647, Page 1Recorded6/22/2015

Also conveyed in this deed

2 parcels