Skip to content

149-155 E 7th StPaterson City, NJ 01409

Industrial

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Jun 28, 2011

Property Information

Block1806
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 S L,2-3
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage13,592
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,700
27%
Improvement Value:$805,100
73%
Total Assessment$1,102,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,188+3.9%
2024$54,070+9.5%
2023$49,361+7.2%
2022$46,042+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,325,000

To:

Sq Ft13,592DeedBook 2066, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$1,200,000
DeedBook D1436, Page 259

Property Sale

SaleMulti
$335,000
DeedBook R163, Page 173