Skip to content

35 E 12th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$206,500
Last Sale Date
Apr 22, 2009

Property Information

Block2005
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,800
19%
Improvement Value:$71,400
81%
Total Assessment$88,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,494+3.9%
2024$4,324+9.5%
2023$3,948+7.2%
2022$3,682+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$206,500

To:

Sq Ft1,128DeedBook 1771, Page 258

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook D646, Page 191