Skip to content

21-23 E 12th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block2005
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2F 3G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
10%
Improvement Value:$225,500
90%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,702+3.9%
2024$12,223+9.5%
2023$11,159+7.2%
2022$10,408+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,360DeedBook 3773, Page 11

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 2835, Page 52Recorded6/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook D2128, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$314,000
DeedBook D1055, Page 164