Skip to content

25-27 E 12th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block2005
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,926
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
10%
Improvement Value:$229,000
90%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,972+3.9%
2024$12,483+9.5%
2023$11,396+7.2%
2022$10,630+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft2,926DeedBook 4566, Page 130

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 4493, Page 193Recorded3/16/2023

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 4463, Page 65Recorded1/12/2023

Property Sale

Sale
$436,000
Sq Ft2,926DeedBook 4294, Page 144Recorded4/22/2022

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook D3131, Page 289Recorded8/31/2017

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook D1138, Page 297