Skip to content

23 E 13th StPaterson, NJ 07524

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block2007
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,934
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,200
15%
Improvement Value:$107,800
85%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,471+3.9%
2024$6,227+9.5%
2023$5,685+7.2%
2022$5,302+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5030, Page 174Recorded1/8/2026

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,934DeedBook 3962, Page 58