Skip to content

66 Clinton StPaterson, NJ 07522

Apartment

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block204
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F O2F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,912
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,900
12%
Improvement Value:$313,700
88%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,169+3.9%
2024$17,484+9.5%
2023$15,961+7.2%
2022$14,888+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

Sq Ft2,912DeedBook 4348, Page 203

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 3824, Page 33Recorded7/7/2020

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook B124, Page 236