Skip to content

44 Clinton StPaterson, NJ 07522

Built 1800

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block208
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,455
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,200
15%
Improvement Value:$137,000
85%
Total Assessment$161,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,213+3.9%
2024$7,904+9.5%
2023$7,215+7.2%
2022$6,730+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,455DeedBook 4115, Page 93

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook V128, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1800