Skip to content

132-134 Sheridan AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Date
Dec 6, 2013

Property Information

Block907
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F, LOT 5
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,441
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
19%
Improvement Value:$245,400
81%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,372+3.9%
2024$14,792+9.5%
2023$13,504+7.2%
2022$12,596+4.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$75,000

To:

Sq Ft2,441DeedBook 2408, Page 12

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook K162, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1940