Skip to content

9 E 15th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Dec 20, 2011

Property Information

Block2105
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
16%
Improvement Value:$176,400
84%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,669+3.9%
2024$10,267+9.5%
2023$9,373+7.2%
2022$8,742+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 2130, Page 50

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook D603, Page 247