Skip to content

31 E 15th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block2105
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,568
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,400
20%
Improvement Value:$171,100
80%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,878+3.9%
2024$10,468+9.5%
2023$9,556+7.2%
2022$8,914+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

DeedBook 2392, Page 128Recorded11/6/2013

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook D1478, Page 1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook T168, Page 43