Skip to content

66-68 4th AvePaterson, NJ 07524

Apartment

Last Sale Price
$737,500
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block2105
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,000
14%
Improvement Value:$362,800
86%
Total Assessment$421,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,491+3.9%
2024$20,681+9.5%
2023$18,880+7.2%
2022$17,610+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$737,500

To:

Sq Ft6,240DeedBook 4221, Page 249

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook D1387, Page 265

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook T133, Page 250