Skip to content

56 E 16th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block2105
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,100
23%
Improvement Value:$155,200
77%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,307+3.9%
2024$9,919+9.5%
2023$9,055+7.2%
2022$8,446+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,148DeedBook 4075, Page 237

Property Sale

Sale
$281,600
DeedBook D1931, Page 295

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook D1617, Page 207

Property Sale

Sale
$24,400
DeedBook G98, Page 191