Skip to content

93 N Main StPaterson, NJ 07522

Built 1877

Last Sale Price
$127,700
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block210
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
25%
Improvement Value:$59,000
75%
Total Assessment$79,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,025+3.9%
2024$3,873+9.5%
2023$3,536+7.2%
2022$3,298+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$127,700

To:

Sq Ft1,360DeedBook 4059, Page 258

Property Sale

Sale
$83,500

From:

To:

DeedBook 3225, Page 155Recorded1/11/2018

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

DeedBook 2343, Page 31Recorded7/24/2013

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook A134, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1877