Skip to content

75-77 N Main St RrsPaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block210
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,900
12%
Improvement Value:$173,000
88%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,981+3.9%
2024$9,605+9.5%
2023$8,768+7.2%
2022$8,179+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 3980, Page 256

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3609, Page 125Recorded7/3/2019

Property Sale

SaleMulti
$175,000

From:

To:

DeedBook 2766, Page 18Recorded2/1/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook D1105, Page 187