Skip to content

105-107 N Main StPaterson, NJ 07522

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 3, 2019

Property Information

Block210
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 SF 1 C
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage2,838
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,300
15%
Improvement Value:$283,900
85%
Total Assessment$332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,926+3.9%
2024$16,288+9.5%
2023$14,869+7.2%
2022$13,869+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,838DeedBook 3733, Page 116

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook D1204, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1922