Skip to content

178-182 E 18th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Mar 14, 2007

Property Information

Block2112
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,755
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,700
23%
Improvement Value:$183,100
77%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,167+3.9%
2024$11,708+9.5%
2023$10,689+7.2%
2022$9,970+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft2,755DeedBook 1421, Page 115

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook D815, Page 208