Skip to content

182-184 E 18th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Jul 27, 2001

Property Information

Block2112
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,890
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,800
21%
Improvement Value:$187,200
79%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,075+3.9%
2024$11,620+9.5%
2023$10,608+7.2%
2022$9,895+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000

To:

Sq Ft2,890DeedBook 468, Page 135