Skip to content

321 6th AvePaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Oct 28, 2013

Property Information

Block2112
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5F 2G
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
21%
Improvement Value:$180,300
79%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,586+3.9%
2024$11,149+9.5%
2023$10,178+7.2%
2022$9,494+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$498,000

From:

To:

Sq Ft2,808DeedBook 2429, Page 14Recorded2/6/2014

Property Sale

Sale
$498,000
DeedBook D1509, Page 20

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook D265, Page 294