Skip to content

131-133 N Main StPaterson, NJ 07522

Built 1887
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block211
Lot3

Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage1,601
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,900
59%
Improvement Value:$16,200
41%
Total Assessment$39,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,992+3.9%
2024$1,917+9.5%
2023$1,750+7.2%
2022$1,632+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,601DeedBook 4546, Page 254

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook N166, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1887