Skip to content

109 E 11th StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 16, 2010

Property Information

Block2905
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB 5G
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
67%
Improvement Value:$11,000
33%
Total Assessment$33,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,681+3.9%
2024$1,618+9.5%
2023$1,477+7.2%
2022$1,378+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 2017, Page 191

Property Sale

SaleMulti
$580,000
DeedBook D1282, Page 40