Skip to content

130 N Main Street(Unit C002)Paterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block215
Lot21
QualifierC002
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description624 SF 2 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage624
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,600
6%
Improvement Value:$52,300
94%
Total Assessment$55,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,848+3.9%
2024$2,741+9.5%
2023$2,502+7.2%
2022$2,334+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940