Skip to content

130 N. Main Street(Unit C004)Paterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block215
Lot21
QualifierC004
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description644 SF 2 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage644
Acreage4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,800
7%
Improvement Value:$53,500
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,919+3.9%
2024$2,809+9.5%
2023$2,565+7.2%
2022$2,392+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940