Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
11-17 Hudson StPaterson, NJ 07522
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 9, 2000
Property Information
Block217
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1CB O2CB, LOT 3
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage9,766
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$81,100
28%
Improvement Value:$212,900
72%
Total Assessment$294,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,979 | +3.9% |
| 2024 | $14,415 | +9.5% |
| 2023 | $13,159 | +7.2% |
| 2022 | $12,275 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.