Skip to content

257-259 Presidential BlvdPaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$8,000
Last Sale Date
Dec 11, 2019

Property Information

Block217
Lot10

Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,100
84%
Improvement Value:$6,300
16%
Total Assessment$38,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,956+3.9%
2024$1,883+9.5%
2023$1,719+7.2%
2022$1,603+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$8,000

To:

DeedBook 3719, Page 172

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook D800, Page 177