Skip to content

290-292 Presidential BlvdPaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2019

Property Information

Block221
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,800
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,300
10%
Improvement Value:$207,700
90%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,719+3.9%
2024$11,277+9.5%
2023$10,295-11.0%
2022$11,573+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook D225, Page 211